Wyposażenie strzelnicy, tarcze strzelnicze, kulochwyty

Jak zrobić strzelnicę amatorską

Strzelnica

Fani strzelania, nie raz i nie dwa zastanawiali się, jak fajnie byłoby mieć własną strzelnicę. Zazwyczaj ich zastanawiania kończą się na marzeniach, a strzelnica jest to stosunkowo łatwy do wykonania projekt. Wcale nie potrzeba wielkich funduszy. Najważniejsze to spełnienie prawnych obowiązków oraz zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom.

Po pierwsze, każdy zainteresowany strzelaniem z broni powinien już znać podstawowe przepisy prawne, takie jak:

- ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji,

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic,

- Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie wymagań w zakresie ochrony środowiska dotyczących budowy i użytkowania strzelnic.
Na co zwrócić uwagę przy planowaniu strzelnicy otwartej:
  1. Odpowiednia lokalizacja – teren nie może być przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową, a także pod rekreacje i wypoczynek. Najlepiej, aby działka była oddalona od jakichkolwiek zabudowań o co najmniej 0,5 km. Ważne, aby działka nie miała powierzchniowych wód gruntowych. Należy zlecić badanie poziomu wód gruntowych specjaliście. Jeżeli chodzi o ukształtowanie, to działka wcale nie musi być równa. I tak naprawdę, im więcej pagórków i nierówności, tym ciekawszy i atrakcyjniejszy teren pod strzelnicę.
  2. Usytuowanie osi strzału – zaleca się, aby oś strzału był odchylona od kierunku, w którym znajdują się najbliższe zabudowania. Wybierając teren, zwróć uwagę czy istnieje możliwość skierowania osi strzału na wzniesienie czy pagórek. W naturalny sposób można wykorzystać ukształtowanie terenu, by funkcjonowało jako kulochwyt.
  3. Minimalna uciążliwość dla otoczenia – strzelnica generuje hałas, który może być dokuczliwy dla najbliższego otoczenia. Sąsiedztwo bloków, spowoduje, że dźwięk będzie jeszcze donioślejszy. Najlepszym otoczeniem dla strzelnicy będą tereny otoczone lasem, ponieważ gęsto rosnące drzewa pochłaniają dźwięki.
  4. Regulamin strzelnicy – regulamin jest obowiązkowy i może być żywcem przepisany z rozporządzenia MSWiA. Warto jednak prześledzić regulaminy działających już strzelnic. Często znajdują się tam zapisy określające zasady, powstałe na podstawie wieloletniego doświadczenia właściciela. Tworząc ten dokument, musimy mieć na względzie, że będzie on zatwierdzany przez właściwego wójta/burmistrza/prezydenta. Dlatego nie możemy w regulaminie fantazjować, gdyż jego zapisy muszą być zgodne z wytycznymi. Do wniosku o zatwierdzenie regulaminu należy załączyć: regulamin, potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej i potwierdzenie posiadanego tytułu własności gruntu. Po zatwierdzeniu regulamin i inne wymagane dokumenty muszą zostać umieszczone w widocznym miejscu strzelnicy.
  5. Prowadzący na strzelnicy – otwarta strzelnica musi posiadać osobę pełniąca obowiązki prowadzącego. Prowadzący ma przebyte niezbędne kursy i szkolenia, w tym te dotyczące pierwszej pomocy.
  6. Książka rejestru pobytu na strzelnicy – książka musi być prowadzona zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA, natomiast nie ma szczególnych wytycznych jak ma wyglądać. Ważne, aby zawierała odpowiednie dane. Do książki wpisywane są osoby strzelające.
Strzelnica i jej profesjonalne wyposażenie

Z czasem prawie każdy właściciel strzelnicy rezygnuje ze strzelania do puszek, na rzecz stalowych gongów czy innego profesjonalnego wyposażenia, jakim są tarcze strzeleckie.

Wyposażenie otwartej strzelnicy może być dowolne. Wszystko zależy od posiadanych funduszy, rozmachu, fantazji czy też ambicji inwestora. Właściciel z czasem inwestuje chociażby w profesjonalne kulochwyty strzeleckie wykonane z doskonałej jakości stali.

Jeżeli zaciekawił Cie temat kulochwytów i tarcz strzeleckich to zapraszamy do innego naszego artykułu – Kulochwyty i inne wyposażenie strzelnicy z blachy hardox.